Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 752 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Zdjęcia Waszych świnek ;)

niedziela, 04 marca 2012 0:43

Tak jak obiecałyśmy bedziemy wstawiały na bloga zdjęcia waszych świnek. Dzis dodam jedno z nadesłanych do nas zdjęć. Dziękujemy za zdjęcia i mamy nadzieję, że będziecie nadal wysyłać nam zdjęcia Waszych pupilków ;)

Właścielem świnki jest Weronika Goik.

Pozdrawiam, Kasia =)


Podziel się
oceń
68
8

komentarze (24) | dodaj komentarz

Mieszkanko dla świnki

środa, 29 grudnia 2010 21:54

 Najlepszym mieszkankiem dla świnki jest oczywiście klatka, jeżeli świnka mieszka sama klatka powinna mieć 60x40x40 cm.Im jest ona większa tym oczywiście lepsza.Duża klatka nie wymaga tak częstego sprzątania i zapewnia miejsce dla świnki potrzebne na ruch i zabawę.Oto lista rzeczy, którę są przydatne w klatce świnki:

-miseczka na żywność (cieżka i niewywrotna),

-poidełko,

-miejsce gdzie może być sianko,

-zabawka dla świnki :)

-patyczki do gryzienia,

-wapno(np. takie, które można zawiesić na prętach klatki)

 

 Na dno klatki nalezy wysypać ok. trzycentymetrową warstwę trocin dla gryzoni.Ważne jest to aby pamiętać o częstym zmienianiu trocin (przynajmniej co 3-4 dni-w przypadku jednej świnki) zapobiega to przykremu zapachowi oraz dobrze wpływa na zdrowie świnki.Jako ściółkę można użyć również specjalnych drewnianych granulatów, które wystarczy wymieniac raz w tygodniu (sama mam takie i jestem z nich zadowolona). Jeżeli świnka załatwia się zawsze w jednym rogu można tam kupić taki plastikowy trójkąt, który wystarczy wyjąc razem z brudnymi trocinami i nie trzeba tak często czyścić całej klatki.

 Klatka powinna stać w jasnym, pozbawionym przeciągów pomieszczeniu, o stałej temperaturze 18 do 24 stopni Celcjusza, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia.

 

Mam nadzieję, że przydadza Wam się te informacje,

Pozdrawiam Kasia =)

 


Podziel się
oceń
51
16

komentarze (3) | dodaj komentarz

Wesołych Swiąt!

sobota, 25 grudnia 2010 14:49

Chciałabyśmy Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bozego Narodzenia: dużo zdrowia ,szcześcia, pomyślności , spełnienia wszystkich marzeń i szczesliwego Nowego Roku !

Kasia i Pati :)


Podziel się
oceń
46
8

komentarze (0) | dodaj komentarz

Przysmaki świnek - Wpis Patii

piątek, 24 grudnia 2010 13:31

Poniżej znajdziesz liste smakołyków, które świnki lubią, ale pamiętaj, że każde zwierzątko ma swóje ulubione przysmaki. Poza tym świnki podobnie jak my, nudzą się kiedy codziennie jedzą to samo. Coś co zostało zjedzone jednego dnia może być nietknięte następnego.
Przysmaki świnki morskiej:

- seler

- zielona papryka

- ogórek

- winogrona

- plasterki pomidora

- plastry pomarańczy, melona [pamiętaj o usunięciu pestek!]

- truskawki

Poza tym mogę Wam powiedzieć, że moja świnka uwielbia słonecznik, należy jednak pamiętać, aby nie był on ani palony, ani solony. 

Pozdrawiam, Patii. 


Podziel się
oceń
48
6

komentarze (2) | dodaj komentarz

Czesanie (wpis Kasi)

środa, 15 grudnia 2010 14:34

Należy pamiętać o tym ,żeby czesać swoją świnkę.Codzienne czesanie pomoże usunąć stare włosy i zmniejszy linienie.Do większości rodzajów włosa najodpowiedniejszy będzie przeznaczony do czesania gryzoni grzebień lub szczotka.W sklepach zoologicznych są ich różne rodzaje,wybierając szczotkę musicie zwrócić uwagę co lubi wasza świnka.Jeżeli wasza świnka lubi być drapana możecie kupić szczotkę z drutem (pamiętajcie tylko żeby nie za ostrą,ponieważ czesząc ją będziecie ja ranić!!!)jeżeli wasza świnka lubi być po prosty głaskana możecie jej kopic szczotkę z włosami. :)


Podziel się
oceń
36
11

komentarze (0) | dodaj komentarz

Transport (wpis Kasi)

piątek, 03 grudnia 2010 15:50

Gdy chcemy kupić świnkę morską musimy pomyśleć o czymś w czym będzie można ją przenosić.Jest to bardzo przydatne ,ponieważ kiedy zabiera się świnkę np. do weterynarza trzeba ją w czymś przenieść. Bowiem może ona pod wpływem dźwięków dobiegających z ulicy przestraszyć i wyskoczyć nam z rąk. Pamiętajcie!! Nigdy nie przenoście świnki bez jakiegokolwiek pojemnika.! Ja moją świnkę dotychczas przenosiłam w koszyku wiklinowym.Ale niedawno zobaczyłam transporter mojej koleżanki i postanowiłam sobie taki kupić.Kosztuje on ok.50 zł i jest bardzo przydatny,ponieważ ma specjalne otwory, przez które wlatuje powietrze.Wnętrze transportera można wypełnić np. siankiem lub trocinami w ten sposób przez drogę świnka będzie mogła sobie spokojnie jeść.Pamiętajcie tylko o tym żeby świnka miała w środku odpowiednią temperaturę :)

Pozdrawiam Kasia.! ; DD 


Podziel się
oceń
44
13

komentarze (4) | dodaj komentarz

Świnka i pies w jednym domu. (wpis Kasi)

niedziela, 28 listopada 2010 21:14

Sorry ,że tak długo nie pisałyśmy ale najpierw wakacje , potem gimnazjum i jakoś tak wyszło...a w ogóle już o wielu rzeczach napisałyśmy i liczymy , że swoimi pytaniami dacie nam pomysły na nowe wpisy. Przeczytałam pewien komentarz w księdze gości i najpierw tam odpowiedziałam ,ale potem postanowiłam bardziej rozwinąć ten temat.Chociaż o podejściu świnek morskich do innych zwierząt już pisałam nie było tam mowy ani o psie ani o kocie,a przecież to jedne z najbardziej spotykanych zwierząt w naszych domach.Z natury świnki  są bardzo nieśmiałymi i strachliwymi zwierzątkami ,z doświadczenia wiem (i wy pewnie tez jeśli macie świnkę) , ze pod wpływem jakiegoś hałasu, głośniejszego dźwięku ,a czasem nawet nagłego ruchu wpadają w panikę i rzucają się do ucieczki.Jeśli maci psa lub kota świnka cały czas czując jakiś obcy zapach zwierzęcia lub z innych powodów może żyć w ciągłym strachu.Czasem zdarza się, że zwierzęta się przyzwyczają do siebie i się zaakceptują tak może być kiedy np. oby dwa zwierzęta są jeszcze małe (pod warunkiem , że nie maja jakiś przykrych wspomnień ze sobą związanych,ponieważ jak wiadomo małe pieski lubią wszystko gryźć...).Kiedy jednak zwierzęta są już duże należy pilnować tego żeby nie doszło do ich kontaktu, ponieważ mogą one świnkę zagryźć lub udusić... chyba jedynymi zwierzętami z jakimi świnkom się dobrze żyje są króliki (można to zauważyć w sklepach zoologicznych)

 

Pozdrawiam i liczę na następne pytania. Kasia ; DD

 


Podziel się
oceń
39
16

komentarze (1) | dodaj komentarz

Klub :)

niedziela, 11 kwietnia 2010 14:34
Chcieliśmy wam tylko podac pewna informację:

Jeśli ktoś z was ma konto na stronie stardoll.com to serdecznie zapraszamy do naszego klubu : Swinkimorskiee (kategoria:przyjaciele zwierząt).Włascicielem jest KaSiuLQa_28.   Zapraszamy!

Podziel się
oceń
29
11

komentarze (4) | dodaj komentarz

Uwaga na dodatki.! - Wpis Patii

środa, 31 marca 2010 16:12


Napewno nie jedna osoba od czasu do czasu daje swoim świnkom zwyczajne paluszki, słonecznik, suchy chleb itd. dla urozmaicenia pokarmu, to jest oczywiście normalne, ale trzeba zawsze uważać, na przyprawy [np. na sól na paluszkach.] Nie panikujmy, jeżeli raz zapomnieliśmy, piszę jednak o tym, abyśmy o tym nie zapominali, bo zbyt duże dawki przypraw mogą naszym pupilkom zaszkodzić, więc lepiej uważajmy i pozbywajmy sie zbędnych przypraw z niecodzennego pokarmu świnek (( ; .


Podziel się
oceń
52
5

komentarze (6) | dodaj komentarz

Pazurki, ząbki i odpowiedni pokarm. (-wpis Kasi)

niedziela, 28 marca 2010 15:16

Zawsze nalezy pamietać o tym ,że swojej śwince należy regularnie obcinac pazurki,ponieważ rosną one szybciej niż świnka może je sobie zedrzeć.Z ząbkami tez tak jest (ich oczywiście się nie obcina) zetrzeć śwince ząbki można u weterynarza.Wiadomo jednak,że nikt przez cały czas nie bedzie chodził ze świnką do weterynarza gdy tylko odrobinę urosną jej ząbki.Dlatego pokarm jaki podajemy śwince powinien być w miarę twardy (najlepsza jest oczywiście marchewka).Jednak pamietać trzeba,że gdy śwince podajemy cos do jedzenia jedzenie nie może być mokre ani zimne bo to może doprowadzić świnke do biegunki lub innych chorób układy pokarmowego.Gdy jednak z jakiegoś powodu świnka dostanie biegunki pamietac należy o diecie.Najlepiej podawać tylko suchy pokarm ,duużo sianka i oczywiście nie można zapomniec o najważniejszyb -czyli o wodzie(Aby świnka sie nie odwodniła).(Moja Pusia miała raz biegunkę,która przeszła jej po dwóch dniach,a wiec opłacało się karmić ją odpowiednie i zachować dietę.)Nie można zapomnieć też aby śwince mniej więcej co jeden lub co dwa dni wymieniac wodę.Gdy tego wszystkiego bedziecie stosowali wasza świnka na pewno bedzie rzadziej chorować.PS.:Słodka prawda??

Pozdrawiam Kasia :)


Podziel się
oceń
49
8

komentarze (6) | dodaj komentarz

Zdjęcia waszych świnek

sobota, 27 marca 2010 19:00
Wpadłyśmy na pomysł żeby w naszej galerii pojawiły się zdjęcia nie tylko naszych świnek ale i waszych.Założyłyśmy nowy folder w galerii i jeśli chcecie żeby znalazły się tam zdjecia waszych swinek wyślijcie je nam na e-mail: kasiapati1@wp.pl W treści wiadomosci wpiszcie imię waszej swinki możecie też napisać coś o niej (Możecie byc spokojni - nikomu nie podamy waszych e-maili).

PS.: Od nie dawna prowadzę też 2 blogi o Miley Cyrus i Demi Lovato jesli je lubicie możecie na nie wejść:
Blog o Demi Blog o Miley 

Pozdrawiamy Kasia i Pati.

Podziel się
oceń
28
6

komentarze (2) | dodaj komentarz

Hej!

sobota, 27 marca 2010 18:35
Bardzo dawno nie zaglądałyśmy na naszego bloga ,ponieważ nie miałyśmy na to czasu (szkoła itp.).Ale teraz postaramy sie to naprawic i wchodzic jak najcześciej.Zmienimy też wygląd naszego bloga. PzDr.! ; DD

Kasia i Pati :]

Podziel się
oceń
27
2

komentarze (1) | dodaj komentarz

Pierwsze chwie ze swinką =)

wtorek, 06 października 2009 19:25
To niezwykłe wydarzeniekiedy w domu pojawia się ktoś nowy...a wlasciwie świnka morska naley do tego odpowiedio sie przygotować...
Po przyjściu do nowego otoczenia świnka będzie chciała się gdzieś schować, dlatego należy zadbać o to, aby w nowej klatce był domek lub chociaż prowizoryczne schronienie na przykład z kartonu. Świnka przez najbliższe kilkanaście godzin lub nawet dni nie będzie z niego wychodzić, zabrano ją w końcu w nowe otoczenie, tam gdzie nie ma przyjaciół są zaś nowe zapachy, dziwne dotąd nieznane zachowania ludzi, dźwięki...ale nie ma się czym przejmować świnki morskie z ogółu szybko się oswajają.
Należy zadbać o to aby było jedzenie i woda, tu także nie będzie niczym dziwnym jeżeli świnka nie będzie chciała jeść i pić, nie martwmy się świnka w końcu musi zgłodnieć, zobaczy że ten pokarm jest podobny jaki dawano jej w sklepie zoologicznym i przystąpi do konsumpcji
Aby oswoić świnkę należy brać ją codziennie na ręce, karmić, dawać smakołyki, głaskać, mówić do niej:) (jeżeli często mówisz do świnki zaczyna ona później reagować na takie słowa jak marchewka, jeść czy też swoje imię). I najważniejsze: nie dopuść do tego aby śwince stała się jakaś krzywda (nieważne czy z twoich rąk czy kogoś innego), bo jak wiadomo świnka starci do ludzi zaufanie i całe życie spędzi w rogu klatki bojąc się że ktoś może zrobić jej krzywdę!. Jeśli jednak chcesz aby świnka czuła się przy tobie dobrze
pamiętaj więc o tym aby był częsty kontakt ze świnką.


Podziel się
oceń
65
4

komentarze (2) | dodaj komentarz

Świnka a inne zwierzaki-Wpis Pati

wtorek, 06 października 2009 19:19
Pewnie zastanawialiście się czy świnka może mieszkać pod jednym dachem z innymi zwierzętami. Otóż świnki bardzo lubią towarzystwo, ale niestety żadne inne zwierze nie nadawałoby się na ich współlokatora.

Chomiki są dosyć agresywne i może dojść do pogryzienia naszego maleństwa. Zresztą chomiki są nocnymi zwierzętami i mogą sobie nawzajem przeszkadzać.
Szczur tak jak chomik jest nocnym zwierzęciem. Nie radzę trzymać ich w klatce, ale nic nie jest przeszkodą żeby je wypuszczać razem na spacery.
Psy mogą być zaciekawione świnką (nie tylko w sensie pokarmu:)) a nasz mały pupilek będzie zestresowany z obawy, że zostanie zjedzony. Z czasem to się zmieni i świnka będzie bardziej przekonana do psa. Niemniej jednak nie polecam nadużywać cierpliwości ani świnki ani psa i odizolować ich w pewnym stopniu od siebie.
Koty z pewnością byłyby zainteresowane naszą świnką (tym razem w sensie pokarmu). Dlatego radzę żeby zamykać szczelnie klatkę, aby kot nie mógł się tam dostać. Oczywiście może się zdarzyć, że kot będzie żył ze świnką w zgodzie, tak samo jak z psem, ale ponieważ jest spora różnica w wielkości tych zwierząt również nie polecam.
Króliki bardzo często w sklepach zoologicznych lub zoo trzymane są ze świnkami. Świnkę z królikiem można będzie ewentualnie trzymać w klatce razem pod warunkiem, że oboje będą jeszcze w okresie dzieciństwa. Lecz jak zwykle mam pewne ALE; należy pamiętać o tym że świnka a królik to 2 zupełnie różniące się zwierzęta, one nawzajem się nie zrozumieją i mają troche inne potrzeby.
Świnka ze świnką to oczywiście najlepsze rozwiązanie, w końcu są to zwierzęta stadne, żyjące społeczeństwach, a pozwalać śwince żyć samej to niestety największa kara, jaka może ją spotkać. Warto więc zastanowić się nad tym.

Podziel się
oceń
53
7

komentarze (0) | dodaj komentarz

Choroby Świnek Morskich-Wpis Pati

środa, 26 sierpnia 2009 10:53

A teraz kilka informacji na temat najczęściej występujących chorób świnek:
Zaparcia
Najczęstszą przyczyną jest zbyt sucha dieta. Leczenie polega przede wszystkim na zmianie diety na bardziej soczystą. Należy podawać więcej zielonki, owoców. Pokarm suchy (np. płatki czy ziarna) wskazane jest moczyć w mleku.
Biegunki
Przyczyną rozrzedzonego i cuchnącego kału może być niewłaściwe żywienie, zatrucie lub rozpoczynająca się choroba bakteryjna. Doraźnym środkiem przeciwbiegunkowym jest węgiel. Przez kilka dni dietę świnki musimy przestawić na bardziej suchą. Przy wystąpieniu gorączki podajemy antybiotyki (skontaktujmy się wtedy z weterynarzem).
Niedobór witamin
Niedobór witaminy C powoduje puchnięcie i krwawienie dziąseł. Występuje dość często u świnek morskich, gdyż niektórzy hodowcy nie wiedzą o tym, że zwierzęta te nie syntetyzują w organizmie kwasu askorbinowego i należy podawać im dodatkowo preparaty zawierające właśnie witaminę C. Niedobór witamin B i A - doprowadza do porażenia i niedowładów. Przyczyną jest zbyt mało urozmaicone żywienie.
Koprostaza
Choroba ta wywołana jest zaburzeniami przewodnictwa nerwowego. W prostnicy gromadzi się cuchnący, często czerwony kał, odbyt pozostaje rozwarty a przy zmianie pozycji zwierzęcia czuje się kwaśną, śmierdzącą woń. Leczenie polega na podawaniu oleju parafinowego - 10 kropelek 2 razy dziennie, przepłukiwaniu prostaty roztworem nadmanganianu potasu. Dodatkowo podaje się witaminy z grupy B i preparaty bakteriostatyczne. Leczenie jest długotrwałe. Powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.
Zapalenie mięśni
Objawy - zaburzenia motoryczne tylnych kończyn. Zwierzę powłóczy jedną lub dwoma nogami. W czasie badania odruchów bólowych stwierdza się prawidłowe odruchy rdzeniowe, co pozwala nam w diagnozie wykluczyć niedowład. Przy zapaleniu mięśni możemy wyczuć zgrubienie w podudziach. Leczenie polega na stosowaniu masaży i środków rozgrzewających. Również powinniśmy poradzić się weterynarza.
Zapalenie oczodołu
Objawia się wysunięciem gałki ocznej. Jest to schorzenie trudno wyleczalne, nie powodujące jednak dyskomfortu ani bólu u zwierzęcia. Stosujemy leki przeciwzapalne glikosterydowe podawane przez okres 7 dni. Przy braku poprawy należy zaniechać dalszego leczenia. Skonsultujmy się z lekarzem.
Paraliż
Chorobę wywołuje wirus. Objawy - podwyższona temperatura ciała, spadek napięcia mięśniowego. W drugim etapie choroby dochodzi do spadku ciepłoty ciała i porażenia. Śmierć następuje po 8-14 dniach. Uśpijmy świnkę, aby zmniejszyć jej cierpienia.
Zapalenie płuc
Wywołane jest przez wirusy lub bakterie. Objawy - utrata apetytu, nastroszona sierść, bardzo dokuczliwy kaszel. Leczenie polega na podawaniu tetracykliny oraz lakcidu. Choremu zwierzęciu należy zapewnić wyższą temperaturę otoczenia - min. 22°C. W czasie choroby stosujemy dokarmianie przymusowe. Rokowanie - w przypadku dorosłych zwierząt - pomyślne. Skontaktujmy się z weterynarzem.
Pasożyty zewnętrzne
Są nimi w przypadku świnek pchły lub wszoły. Po stwierdzeniu obecności pasożytów w futerku świnki, przenosimy ją na chwilę do innego pomieszczenia i w tym czasie dokładnie sprzątamy i dezynfekujemy klatkę. Ściółkę wyrzucamy i wkładamy świeżą. Świnkę posypujemy Pularylem lub Pultoxem trzykrotnie w odstępach 5 dni. Powinniśmy wiedzieć o tym, że wszystkie dostępne nam preparaty działają jedynie na dorosłe formy pasożytów, nie likwidując jaj. Stąd konieczność powtórzenia zabiegu.
Pasożyty wewnętrzne
Mogą to być wiciowce, sporowce, orzęski i korzenionóżki - stosujemy Metronidazol. W przypadku stwierdzenia w kale nicieni lub tasiemca stosujemy Mebenvet jednorazowo w dawce 10 mg/kg ciała. Powinniśmy poradzić się weterynarza.
Bezpłodność
Najczęstsza przyczyna tkwi w niewłaściwym żywieniu. Brak witaminy E w pożywieniu powoduje spadek aktywności płciowej i kłopoty z rozmnażaniem. Należy przez pewien czas podawać świnkom skiełkowaną pszenicę, pąki drzew, sałatę. Również zły stan psychiczny zwierząt może być przyczyną bezpłodności. Zbyt duże zagęszczenie klatki, nieprzestrzeganie higieny, brutalne traktowanie - to czynniki wywołujące stres u świnek, a w konsekwencji brak zachowań seksualnych.
Rany
Świnki będące z natury zwierzętami towarzyskimi rzadko okaleczają się wzajemnie. Czasami tylko może dojść do walk samców o samice, których skutkiem są niegroźne rany wymagające odkażania i przemywania nadmanganianem potasu lub wodą utlenioną.
Złamania
Przy złamaniach górnych odcinków kończyn rokowania są bardzo ostrożne. Należy ograniczyć maksymalnie możliwość ruchu świnki. W tym celu umieszczamy ją w bardzo małym pomieszczeniu, bez sprzętu do zabawy, jedynie z karmidełkiem i poidełkiem. Po ok. 10 dniach istnieje możliwość, że dojdzie do zrośnięcia się kości. W przypadku złamań dolnych części kończyn, zakładamy opatrunek gipsowy na okres ok. 8-10 dni, dlatego powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarzem.
Zapalenie mózgu
Objawami są zaburzenia równowagi, nieprawidłowe trzymanie głowy, gorączka. Rokowania są niepomyślne. Należy zwierzę uśpić, w celu skrócenia jego cierpień.

Mam  jednak nadzieję, że wasze Świnki żadna z tych chorób nigdy nie spotka :-)

PoOzDroOo Pati [ Pamiętajcie o Naszym GG, które jest podane kilka tematów wcześniej i o księdze gości, mam też przyjemność zaprezentować Wam, mojego drugiego blooga:


http://mileycyrusitsthebest.bloog.pl/  ZAPRASZAM ((:


Podziel się
oceń
28
5

komentarze (3) | dodaj komentarz

Co zrobić gdy świnka się rozchoruje?-wpis Kasi

środa, 29 lipca 2009 23:49
Wiadomo świnka też jak każde zwierzątko choruje.Są różne przyczyny chorób,czasami są spowodowane złym odżywianiem świnki,czasami tym że coś jej zaszkodziło.Ja kilka tygodni po kupieniu mojej Pusi miałam taki przypadek właściwie nie była to choroba ale Pusia nie mogła chodzić.Gdy dałam ją na ręcę Pati ona przez przypadek upuściła Pusię (moja Pusia jest strasznie ruchliwa...)potem nie mogła chodzić...ale jak miałam właśnie wyjść do weterynarza wiedy Pusia całe szczęście zaczeła normalnie chodzić :).I także kiedy Pusia drugi raz urodziła zaczeły jej wypadać włosy (była prawie cała łysa!) Pusia tak schudła że jak chodziła to się aż przewracała całe szczęscie gdy tylko przestała karmić powróciła do zdrowia.Gdyby Pusia zaraz potym zaszła w ciąże mogłaby nawet umrzeć;((Potem napiszę (ja albo Pati) jakie są obiawy różnych chorób,jak je rozpoznać i czy sa poważne.


Pozdrawiam KasiaPodziel się
oceń
25
5

komentarze (1) | dodaj komentarz

Nasze GG

środa, 29 lipca 2009 18:45
Cześć mamy dla was wiadomość postanowiłyśmy założyć gg.Gdy będziecie mieli jakies pytania lub będziecie po prostu chcieli porozmawić piszcie na nie.Częściej na gg będzie Pati ,ale w opisie zawsze będzie pisac kto obecnie na nim jest.Oto jego numer: 4989833

Pzdr

Podziel się
oceń
25
2

komentarze (2) | dodaj komentarz

Najlepsze karmy? Odmienne karmy!-Wpis Pati

niedziela, 26 lipca 2009 20:35
Każda nawet najlepsza karma podawana śwince codziennie po pewnym czasie po prostu zacznie się jej nudzić... i będzie zostawiała jej coraz więcej. Dlatego najlepiej jest urozmaicać naszym maleństwom smaki;-) A jeżeli już jesteśmy w temacie o karmieniu to warto też wspomnieć o tym, że świnki morskie LUBIĄ HERBATĘ. Moja np. pije z cukrem, ale myślę, że wasze nie pogardzą gorzką, jednagże lepiej wspomnieć o cukrze. Jeżeli coś jest niezrozumiałe prosimy o pytania, które można napisać w księdze gości.
Podziel się
oceń
26
3

komentarze (1) | dodaj komentarz

Zdjęcie Olci

niedziela, 26 lipca 2009 14:54
 -To Olcia (świnka Pati:)
Podziel się
oceń
44
5

komentarze (1) | dodaj komentarz

Czesanie-wpis Kasi

niedziela, 26 lipca 2009 14:42
Opiekunowie świnek gładkowłosych, aż tak wielkich problemów z utrzymaniem czystości sierści świnek nie powinni mieć.
Ot czasem trzeba wyczesać futerko z sianka, wykąpać jak się zabrudzi i po sprawie.
Gorzej gdy postanowiliśmy zaopiekować się świnką długowłosą, której non stop sierść rośnie.
Najwygodniejszym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest strzyżenie świnki.
Jeżeli sami się boimy wykonać ten zabieg to niektóre lecznice weterynaryjne służą taką ofertę.
Strzyżenie w okolicy gdzie ja mieszkam kosztuje ok.35zł.Żeby zachować w porządku sierść świnek
polecam zaopatrzyć się w zestaw szczotek.Są trzy rodzaje zgrzebeł do włosów:
-Szczotki do wyczesywania sianka, drobin i masowania/głaskania świnki z naturalnego albo nylonowego włosia
-Grzebienie służące do wyczesywania pcheł i innych robaczków


Podziel się
oceń
25
6

komentarze (0) | dodaj komentarz

kąpiel-wpis Kasi

niedziela, 26 lipca 2009 14:32
Świnki na ogół nie nadają się do kąpieli. Mogą się łatwo przeziębić, dostać uczulenia na płyn lub coś innego.Ale gdy jest taka potrzeba to można je wykąpać ale trzeba bardzo uważać np.Jeśli w pomieszczeniu gdzoie kąpiemy swinkę jest przeciąg świnka może się poważnie rozchorować lub nawet umrzeć.Jeśli jednak nasza świnka jest długowłosa nie można zapommniec o kąpieli.Jeśli już się na nią zdecydujemy powinniśmy zadbać o odpowiednie środki.Niektórzy do mycia świnek używają zwykłych białych mydeł,ale są też specjalne szampony.
Jean Pierre Hery Szampon Tendresse Volume 100ml- ten szampon na necie cieszy się najlepszą renomą.
KW Szampon dla małych zwierząt (gnaver shampoo) 200ml - tego nie znam, ale również służy do mycia świnek.
Niedawno znalazłam na sieci ciekawe szampony firmy ZOLUX, mają spory wybór: Odżywka nabłyszczająca dla gryzoni, Szampon antyświądowy dla gryzoni, Szampon bez nawilżania dla gryzoni, Szampon do długiej sierści dla gryzoni, Szampon do krótkiej sierści dla gryzoni oraz Szampon przeciwko insektom dla gryzoni. Wszystkie pojemniczki są w dozownik ze sprayem, co podobno ułatwia mycie.Dostaniecie je np. w tym sklepie internetowym: http://www.bewet.pl/index.php?cPath=6_2%20...%20fdd2aae2e9
Pamiętajmy, że świnka to delikatne stworzonko. Woda nie może być ani za zimna, ani za gorąco - po prostu letnia.
Należy unikać wlewania wody do oczu, uszu i noska. Po namydleniu trzeba zwierzaczka dokładnie "wypłukać".

Podziel się
oceń
23
5

komentarze (1) | dodaj komentarz

Nasze świnki

sobota, 25 lipca 2009 12:12
Postanowiłyśmy pokazać wam nasze świnki.Od czasu kiedy nie pisałyśmy duzo się zmieniło Pusia w pierwszy dzień wiosny urodziła 6 małych świnek.Ale niestety jedna umarła :((Potem jeszcze moja świnka Suzi urodziła Tygryska alenie mam go bo oddałam go koleżance.

A to nasze świnki:Podziel się
oceń
21
6

komentarze (0) | dodaj komentarz

Przepraszamy ((:

sobota, 25 lipca 2009 12:00
Od ostatniego czasu nic nie pisałśmy i  dlatego bardzo chciałyśmy przeprosić Was za to i obiecujemy, że to się zmieni :-)

Podziel się
oceń
21
6

komentarze (2) | dodaj komentarz

Małe swinki!!!-wpis Kasi

środa, 14 stycznia 2009 14:32
Cześć musze wam powiedzieć o czymś niezwykłym moja świnka urodziła małe!!!Sa takie śliczne i cudowne aha i takie same jak moja Pusia całe czarne
                                                                                                      
   POZDRAWIAM Kasia@)-->-->--
                                       

Podziel się
oceń
22
4

komentarze (2) | dodaj komentarz

Zabawa;)-wpis Pati

poniedziałek, 29 grudnia 2008 11:58

Najlepszym sposobem na zabawę dla świnki jest puszczenie jej po pokoju. Świnka pobiega sobie wtedy. Jednak trzeba uważać żeby świnka nie ogryzła kabli i nie uciekła za szafkę. Naszemu pupilowi sprawia też przyjemność głaskanie go. Podczas pieszczot na pewno rozłoży się wygodnie na kolanach właściciela. Warto zrobić naszej śwince tor przeszkód, a na jego końcu położyć jakiś smakołyk. Nasz pupilek będzie wtedy za wszelką cenę próbował go przejść. Czesanie też jest przyjemnością dla naszego skarbeczka.


                                      


Podziel się
oceń
35
4

komentarze (1) | dodaj komentarz

Rozmnażanie-wpis Pati(kasia czytaj)

poniedziałek, 29 grudnia 2008 11:47

Ruja u samic występuje co ok. 15 dni, a ciąża trwa ok. 60 dni. Warto też wiedzieć, że ruja występuje także zaraz po porodzie, co sprawia, że samica może być w ciąży nawet kilka razy do roku. Tak więc biorąc pod uwagę, że w miocie są zazwyczaj trzy młode, nasz stan posiadania może się bardzo szybko powiększać. Warto o tym pamiętać decydując się na kupno parki. Aby jednak doszło do rozmnożenia nasze milusińskie muszą być w bardzo dobrej kondycji. Nie mogą na nic chorować, muszą mieć dostatek pokarmu, wody, a także odpowiednią temperaturę otoczenia i jego wilgotność. Często zdarza się, że nie możemy się doczekać potomstwa, gdy jeden z powyższych warunków nie jest spełniony lub świnka po prostu nie czuje się bezpiecznie (jest denerwowana np. przez dzieci). Gdy jednak zapłodnienie przebiegnie bez problemów, już po 2 miesiącach możemy spodziewać się młodych. Trudno jednak dokładnie ustalić termin porodu, zwłaszcza, że początkowa świnka nie ujawnia tego, że jest w ciąży. Wprawdzie nieco mniejsze zainteresowanie samicą wykazuje wtedy partner, ale nie znając dokładnej daty zapłodnienia, ciężko nam będzie np. obejrzeć poród. Świnka na wadze (i rozmiarach) zaczyna przybierać dopiero w końcowej fazie ciąży. Wtedy możemy już z łatwością wyczuć u zaobserwować ruchy płodów oraz bicie dodatkowych serc. Nie powinniśmy jednak brać wtedy świnki za często na ręce. Gdy świnka wyraźnie się zaokrągli i stanie się coraz mniej ruchliwa, należy przygotować się na narodziny. Dołóżmy wtedy do klatki więcej trocin i siana, a także przygotujmy odpowiednie legowisko (domek), w którym młode będą mogły w ukryciu przyjść na świat:)


Podziel się
oceń
22
2

komentarze (2) | dodaj komentarz

Karmienie Świnki Morskiej-wpis Pati

poniedziałek, 29 grudnia 2008 11:38

Świnkę morską można karmić na różne sposoby, ponieważ jedna bardziej lubi to, a druga tamto. Można próbować praktycznie ze wszystkim. Np. Olcia je sałatę i marchewkę (co jest największym przysmakiem prawie każdej świnki), arbuza, chleb, ser żółty, siano, ziarenka dla świnek morskich, które można kupić w sklepie zoologicznym, świeżą trawę z dworu (nie wolno jej zrywać w miejscach gdzie występują duże ilości spalin bo grozi to zatruciem, kiedy jest się w mieście to najlepiej w ogóle nie zrywać trawy dla świnki), jabłko, mandarynkę, pietruszkę, ogórka (tylko i wyłącznie zwykłym ogórkiem długim) i nawet ciasto drożdżowe. Oprócz tego można też spróbować z pomidorem, burakiem i koprem. Świnka instynktownie omija trucizny, ale o wiele lepiej uważać co jej podajemy. W klatce można też umieścić kolbę lub wapno. Normalne jest też to, że świnka zjada część swoich odchodów. Należy podawać jej jedzenie trzy razy dziennie.

                                                                            Świnka morska długowłosa


Podziel się
oceń
36
4

komentarze (6) | dodaj komentarz

Obcinanie pazurków-wpis Kasi

niedziela, 28 grudnia 2008 17:39
Świnkom morskim tak jak i ludziom rosną pazurki. Niektórzy starają się w sposób naturalny ścierać świnkom pazurki i np. na wybiegu czy w klatce umieszczają cegłę, dzięki której przy wdrapywaniu się na górę albo do miseczki z jedzeniem świnka w naturalny sposób będzie sobie ścierać pazurki.
Niestety prawda jest taka, że co jakiś czas trzeba będzie je obciąć. Oczywiście można tego nie robić, ale wtedy mogą się one zacząć wywijać i utrudniać chodzenie śwince. Dlatego jest to bardzo ważne.
Poza tym jeżeli mamy płochliwą świneczkę to też nie jest zbyt miło jak się wyrywa i zostawia nam piękne 'szramy' na rękach i nogach.Jeżeli boisz się samemu to zrobić to większość weterynarzy ma taki zabieg w swojej ofercie,taki zabieg kosztuje ok.10zł (albo taniej)

Ja jednak polecam zrobić to przy pomocy weterynarza.Lecz jeśli ktoś woli zrobić to sam  powinien zawinąć świnke w ręczniczek  można zrobić w nim dziurki na jej łapki wtedy łatwiej będzie to robić.pazurki u tylnych łapek łatwo powinno się nam obcinać al eu przednich lepiej poprosić o pomoc drugą osobę.No to wszystko jeśli macie jakieś pytania piszcie w komentarzach.
                                                         POZDRAWIAM Kasia@)-->-->-- 


Podziel się
oceń
20
1

komentarze (1) | dodaj komentarz

Jak zajmować się świnkami?-wpis Kasi

niedziela, 28 grudnia 2008 17:26
1. Ile świnek?

Świnki morskie to zwierzęta stadne i najlepiej czują się w towarzystwie innych świnek.
Oczywiście można opiekować się jedną świnką, ale wtedy należy poświęcić jej dużo czasu, aby nie nudziła się w klatce i nie cierpiała samotności.
Najciekawszą grupkę stanowią 3 świneczki – to już stado, można obserwować interakcje między świnkami.
Jeśli nie możesz wziąć 3 świnek, weź 2 – różnica w pracy i wydatkach niezauważalna w porównaniu z 1 świnką. Jeśli bierzesz nową świnkę do rezydentek - zapewnij nowej 2 tygodnie kwarantanny, żeby nie przyniosła jakiejś choroby czy pasożytów.
2. Lokum

Najlepsza jest klatka z prętów z plastikową kuwetą. Klatki zamknięte choćby tylko częściowo utrudniają wentylację i nie są polecane.

Również akwaria nie nadają się do trzymania gryzoni.
Dla jednej świnki wystarczająco dobra jest klatka 80 cm długości, dla dwóch i trzech 100-ka, dla czterech 120-ka. Większych klatek na rynku chyba nie ma.
Można powiększyć powierzchnię klatki montując półeczkę z drewna lub plastiku lub łącząc klatki poprzez zestawienie ich drzwiczkami. Do klatki trzeba dołączyć domek drewniany lub plastikowy (niekonieczny jeśli mamy półkę – świnki chowają się pod nią), miseczkę ceramiczną (plastikową świnki natychmiast przewracają) na ziarna/granulat, poidło, ew. kulę drucianą na sianko, owoce, warzywa.
Niektóre świnki lubią korzystać z hamaczków, takich, jak dla szczurków.
Do tego ściółka – wióry drewniane (grubsze, nie drobne trociny – te wpadają świnkom do oczu i drażnią nos) czy brykiety drewniane lub słomiane. Można też łączyć ściółki (na spód brykiety, na wierzch wióry).
3. Witamina C

Najważniejsza sprawa – świnki nie potrafią syntetyzować witaminy C.
Podawanie tej witaminy zapobiega:
- wypadaniu ząbków (szkorbutowi),
- paraliżowi świnkowemu,
- przeziębieniom,
- niektórym chorobom skóry spowodowanym brakiem tej witaminy.
Świnki muszą dostawać witaminę z karmą, więc powinny codziennie jeść owoce lub warzywa z dużą zawartością wit. C.
Należy też dawać im wit. C w płynie (do kupienia w aptece), po ok. 5 kropel dla dorosłej świnki raz dziennie bezpośrednio do pyszczka (strzykawką lub zakraplaczem).
Maluchy powinny dostawać 1 kroplę na początek, co miesiąc zwiększamy dawkę o 1 kroplę.

4. Jedzenie

Świnki powinny jeść 3 rodzaje karmy– siano (w tym suszone zioła), ziarna lub granulat i soczyste(w tym wszelkie świeże rośliny).
Sianko – właściwie non stop, ziarno lub granulat (najlepiej z wit. C) łyżkę dziennie na świnkę (półtorej łyżki ziaren), w sezonie świeża trawa i ziółka (tylko z miejsc nie zanieczyszczonych, odległych od miast, fabryk i dróg!), można kupić też ziółka suszone.
Świnki uwielbiają mlecz i cykorię (tę ostatnią dokładnie płukać – może być pryskana!!!).
Z soczystych – jabłka (nie za dużo, tuczące), buraki (z nacią, ale botwinkę dawkować ostrożnie – od nadmiaru świnka może mieć poważne problemy z nerkami), marchew (z nacią), nać pietruszki (można dawać korzeń, jest moczopędny), kiełki słonecznika, banany, mandarynki...Lista soczystych dla świnek jest długa.
Owoce i warzywa dawać po 1-2 małe sztuki (np. marchew i burak) na świnkę 2 razy dziennie.
Sałatę i ogórki można dawać, ale pewne, nie pryskane. Są smakołykiem, nie mają jednak wartości odżywczej, w większej ilości mogą wywołać wzdęcie.
Wszelkie soczyste jedzonko należy wypłukać, a potem starannie osuszyć (mokre może wywołać wzdęcie).
Kapustnych i strączkowych podawać nie wolno, powodują wzdęcia, winogrona też wykluczone.

Z jedzeniem wiąże się sprawa ścierania zębów. Ząbki świnek rosną bez przerwy, musi więc je ścierać, gryząc coś twardego, inaczej przerośnięte zęby mogą uniemożliwić jej jedzenie!
Śwince trzeba dawać gałązki z drzew liściastych (jabłoń, lipa...), korę wierzby, niektóre pogryzają wapno dla gryzoni.
Można też dawać prosiaczkom kostkę solną do lizania, ale nie wszystkie korzystają.
Wodę świnka musi mieć stale, koniecznie przegotowaną, zmienianą codziennie!!!

Jeśli świnka jest osowiała, ma rany czy zachowuje się inaczej niż zwykle – koniecznie do weterynarza!
W przypadku świnek morskich decydują godziny, dlatego zwlekanie z wizytą może zakończyć się łzami.
Najlepiej sprawdzić w internecie, jaki okoliczny lekarz zna się na świnkach i korzystać z jego porad. Niestety, sporo weterynarzy ma kiepskie pojęcie o leczeniu świniątek, czy wręcz traktuje gryzonie jak maskotki, które można wymienić na nowe...

Podziel się
oceń
20
5

komentarze (2) | dodaj komentarz

Co powinno sie znależć w klatce świnki morskiej-wpis Pati

niedziela, 28 grudnia 2008 14:20

Na przyjście świnki morskiej do domu powinniśmy się odpowiednio przygotować.
Należy kupić klatkę- dla jednej świnki szerokość powinna mieć około 80 cm, natomiast dla dwóch 1 m.
Dobrze by było, gdyby w klatce był paśnik, wtedy sianko nie mieszałoby sie z brudną ściółką.
oprócz tego musimy zaopatrzyć się w miskę na picie (radziłabym wiszącą, bo świnki dużo piją)
W klatce musi być także pudełko  na jedzenie.
Możemy także zamieścić domek- zwierzątka lubią sie w nich, chować. Musi być on jednak odpowiedniego rozmiaru- nie może być za mały (np dla chomika).
Dodatkową atrakcją dla świnek będzie zamieszczenie w klatce półeczek i hamaczków- zwiększy się ich przestrzeń życiowa. pamiętajmy jednak, żeby nie były one za wysoko zamontowane, gdyż świnki nisko skaczą.
W klatce można także zamieścić kostkę wapienną (nie gwarantuję jednak, ze świnki będą ją podgryzały [niektóre jej nie tkną, np moja]). Świnka podgryzając ją, będzie ścierała sobie siekacze, a także uzupełniała niedobory wapnia i innych ważnych pierwiastków.


                                              


Podziel się
oceń
33
4

komentarze (6) | dodaj komentarz

Gdy świnka morska jest już w domu...-wpis Kasi

sobota, 27 grudnia 2008 16:02
Gdy po dokonaniu zakupu wrócimy po domu, to przez myśl nam nie przejdzie, że to małe, wystraszone zwierzątko w kartonowym pudełku będzie witało nas w przyszłości radosnymi piskami kiedy usłyszy nasze kroki. Na razie trzeba jednak zapewnić śwince spokój. Nie robić żadnych gwałtownych ruchów koło klatki i nie hałasować – świnki morskie mają o wiele lepszy słuch niż ludzie i dlatego są one bardziej wrażliwe na dźwięki. Zmysł węchu jest u tych zwierząt doskonale rozwinięty, w przeciwieństwie do wzroku, bo widzą bardzo słabo.

Świnki morskie lubią być głaskane. Najczęściej pod szyją, po nosku i za uszkami, jednak każde zwierzę ma własne upodobania, które po pewnym czasie sami odkryjemy. Gdy świnka pewnego razu błogo uśnie na naszych kolanach, będzie to znaczyło iż zdobyliśmy jej zaufanie. :)(są wyjątki świnka mojego brata w ogóle nie lubi być głaskana)

Nowe mieszkanko dla świnki
Jest wiele różnych klatek i specjalnie zaprojektowanych do stosowania w domu. Klatki zwykle składają się z plastikowej kuwety bądź podstawy ze zdejmowaną częścią górną. Część dolna pomaga utrzymać ściółkę tak, aby nie mogła ona rozsypywać się po pokoju. Podłoga w klatce powinna być pokryta wiórkami chłonącymi wilgoć i zapach. W klatce możemy umieścić też domek, który od czasu do czasu pozwoli śwince morskiej odpocząć nieco od ciekawskich.


Najlepszym miejscem na klatkę lub wybieg jest pokój, w którym najczęściej przebywamy. Możemy tutaj wpuścić świnkę morską, kiedy jesteśmy w domu. Świnka morska nie powinna swobodnie wędrować po całym domu, ponieważ czeka ją wiele niebezpieczeństw.

Niebezpieczeństwa w domu
Otwarte drzwi mogą umożliwić śwince morskiej ucieczkę z domu, narazić ją na przypadkowe nadepnięcie, dać okazję do wędrowania po mieszkaniu lub przedostania się w niebezpieczne miejsca jak np. kuchnia.
Koty i psy trzeba wyprowadzać z pokoju przed wypuszczeniem świnki z klatki. Uchylne drzwiczki dla kotów mogą umożliwić świnkom morskim ucieczkę lub kotu wejście i złapanie świnki.
Środki chemiczne, takie jak środki do czyszczenia dywanów i niektóre owadobójcze, mogą być niebezpieczne dla zwierząt w domu.
Kominki powinny być odpowiednio chronione barierkami.
Przedmioty, które mogą zostać pogryzione, takie jak malowane lub konserwowane drewno, przewody elektryczne i rośliny doniczkowe, powinny znajdować się poza zasięgiem świnek morskich.


Przykład klatki
Podziel się
oceń
27
8

komentarze (3) | dodaj komentarz

Chcę kupić świnke morską o co powinienem zadbać?...-wpis Kasi

sobota, 27 grudnia 2008 15:55
Jeśli chcemy kupić świnkę morską, najlepiej żeby nie była to decyzja spontaniczna podjęta w przypadkowo napotkanym sklepie zoologicznym. Pamiętajmy, że posiadanie świnki jak i każdego innego zwierzęcia to odpowiedzialność! Codziennie trzeba zwierzątko karmić i regularnie czyścić klatkę.
Ale to nie wszystko, ponieważ świnka morska potrzebuje towarzystwa. Czy będziemy mogli poświęcać śwince godzinę czasu dziennie? Nie należy także zapominać o śwince w wakacje... Komu wtedy damy świnkę na przechowanie? Czy inni domownicy nie będą mieli nic przeciwko? Czy w miejscu zamieszkania będzie miejsce na dość przestronną klatkę? (Zwierzątko w tekturowym pudle na pewno nie będzie się czuło dobrze).
Dopiero gdy odpowiemy sobie jednoznacznie na te pytania, decydujmy się na kupno tego zwierzątka.

Wybieramy rasę
Trzeba zastanowić się też nad wyborem rasy. W sklepach zoologicznych dostępne są trzy rasy tych gryzoni (więcej w dziale "Rasy"). Angielskie, znane bardziej jako gładkowłose są najtańsze i łatwe w utrzymaniu. Rozetkowe świnki morskie są równie mało kłopotliwe i na dodatek mają zabawną "rozczochraną" sierść. Świnki angorskie są też bardzo atrakcyjne. Jednak pielęgnowanie wymaga więcej czasu, ponieważ koniecznie trzeba regularnie czesać ich długie i jedwabiste futerko.
Istotną kwestią przy zakupie świnki morskiej jest jej cena(zależna od sklepu). Rozetkowa świnka morska często kosztuje około 40-50 złotych, a gładkowłosa 30-40 złotych. Angorki są znacznie droższe, przy czym w sklepach zoologicznych bywają rzadko.

Najważniejsze jest, by była zdrowa!
Wybierając świnkę morską trzeba zwrócić uwagę na stan jej zdrowia. Gdy w sklepie zoologicznym lub u hodowcy staniemy przed klatką ze świnkami, musimy dokładnie obejrzeć wszystkie zwierzęta. Lecz jeszcze zanim przystąpimy do oględzin, powinniśmy poznać kilka informacji, które pozwolą nam ocenić stan zdrowia zwierzątka.
Dorosła świnka morska osiąga długość 30 cm i waży 800-1000 gramów. Kończyny przednie są czteropalczaste, tylne - trójpalczaste. Zarówno samce i samice mają po parze sutków.
Temperatura ciała świnki morskiej jest nieco wyższa niż u człowieka. Nie wpadajmy więc w panikę jeśli zwierzątko wyda nam się bardzo ciepłe, gdyż wcale nie musi to oznaczać gorączki. Temperatura 39,5oC jest całkiem normalna.
Zdrowe świnki morskie są krępe i mają gęstą sierść. Stare świnki mogą łysieć. Młode mają nie owłosioną dolną część łapek, nie owłosione uszy i skórę tuż za nimi.
Kupując świnkę trzeba zapytać się o jej wiek. Nie należy kupować zwierzęcia, które ma mniej niż 3 tygodni. Warto pamiętać, że jeśli decydujemy się kupić świnkę dwumiesięczną lub starszą, może się okazać, iż nie kupiliśmy jednego zwierzątka, ale całą rodzinkę!
Najlepiej przez jakiś czas obserwować świnki, regularnie odwiedzając sklep. Nie kupujemy świnek osowiałych i siedzących w kącie, a także mających zaczerwienione, napuchnięte lub załzawione oczy. Przyjrzyjmy się również, czy zwierzątku nie cieknie z nosa, czy nie kicha i nie kaszle.
Jeśli już wybraliśmy zwierzątko, to należy określić jego płeć. Najlepiej poprosić o to hodowcę lub kogoś kto się zna na tych gryzoniach.

Mam nadzieję że przydadzą wam się te informacje kiedy będziecie chcieli kupić świnkę morską pozdrawiam Kasia@)-->-->--


Podziel się
oceń
30
4

komentarze (26) | dodaj komentarz

O nas

piątek, 26 grudnia 2008 18:51

                            
                                                                                                                          

Cześć nazywam się Kasia założyłam ten blog bo bardzo lubię świnki morskie i mam świnke morską Pusię którą bardzo kochamsercemój brat też ma i moja przyjaciółka Pati...bardzo je lubie mam nadzieje że wy też...jeśli macie jakies pytania o świnkach morskich napiszcie to w komentarzach ja napisze to w następnym temacie i poczekam na odpowiedzi (w komentarzach)   
                                                                                                                                            Kasia@)-->-->--

Siema, mam na imię Patii i założyłam bloga o świnkach morskich, bo je UWIELBIAMserce Mam świnke morską Olcie,  za pare dni będziemy miały zdjęcia naszych świnek na blogu :D Oceniajcie i wpisujcie się do księgi wpisów
                                                                                                                                              Patiserce

PS.Kasia pisze na różowo, Pati na niebiesko na czarno piszemy informacje na temat świnek POZDRAWIAMY:)

Świnka morska długowłosa


Podziel się
oceń
26
6

komentarze (1) | dodaj komentarz

rasy świnek morskich

piątek, 26 grudnia 2008 18:07

Dzika
Zamieszkuje środowiska otwarte i góry Ameryki Południowej od północy kontynentu poprzez jego zachodnią i środkową część, aż do wschodniego
wybrzeża.
                        
                                   
Aguti 

Umaszczenia określane mianem "agouti" pochodzą od pierwotnych, dzikożyjących świnek. Najczęściej występują barwy szare, złote, srebrne, kremowe, buff i cynamonowe. Gen odpowiedzialny za ten kolor jest dominujący, czyli potomstwo zazwyczaj dziedziczy to umaszczenie. Charakterystyczny dla tego rodzaju umaszczenia jest szaro-czarna końcówka włosa, tzw. tricking. Przy samej cebulce włos jest jednobarwny w kolorach od kremowego po brązowy, a na końcu prawie czarny. Agouti może być kolorem podstawowym lub z domieszką innych kolorów jak biel i czerwień.Gladkowłosa(kocham gladkowlose, moja Olciasercejest z tej rasy)

 
Jej futerko jest gładkie i proste, świnki te nie przepadają za  bieganiem,  występuje w kolorach czerni, brązu i bieli, które mieszają sie ze sobą

Jednokolorowe

Inaczej monokolory. Występują we wszystkich rasach i odmianach kolorystycznych /ale tylko jeden kolor!/. Świnki jednokolorowe, może za wyjątkiem białych, są idealną parą do większości umaszczeń "trudnych" występujących w hodowlach, jak: roan, dalmatin itp.

Albinotyczne

Świnki albinosy charakteryzują się jednolitą białą barwą umaszczenia. Zwierzęta te mają czerwone oczy, w ich skórze nie ma pigmentu. Cechuje je też duża wrażliwość. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych są ich oczy. Krótkowłose świnki albinosy są najczęściej wykorzystywane do badań w laboratoriach.

Himalaya

Ubarwienie to cechuje śnieżnobiałym futerkiem, ale "końcówki ciała"- nosek, uszy i stopy mają pigment i sierść w tych miejscach powinna być czarna lub czekoladowa. Kolor oczu zawsze jasnoczerwony, co idealnie współgra z ogólnym wyglądem świnki. Zwierzęta w tym umaszczeniu powinno się krzyżować w obrębie koloru lub z czarnym, niekiedy młode takich par rodzą się w barwie SABLE - rozjaśniony kolor czarny, gdzie głowa (także oczy) i stopy pozostają kruczo-czarne.

Coronet

Długowłosa rasa świnki morskiej, która podobnie jak osobniki rasy sheltie, ma krótką sierść na główce. Cechą charakterystyczną jest "gniazdko"-rozetka na głowie /powyżej linii oczu/. Świnki tej rasy występują we wszystkich odmianach kolorystycznych.

Szylkret

Standardowe ubarwienie w kolorze czarno-czerwonym /wyraźnie odcinające się od siebie/. Często umaszczenie to występuje w "towarzystwie" koloru białego = szylkret z białym lub czerwonym.

Rozetka serce--uwielbiem rozetki (moja Pusia jest rozetką-Kasia)

Futerko świnki jest krótkie i dosyć szorstkie, ale sprężyste. Sierść układa się w liczne rozetki, tzw. wirki. Muszą być one odpowiednio położone na ciele. Każda rozetka jest okrągła, umiarkowanie duża. Środek rozetki nie może być podwójny. Świnka powinna mieć minimum 6 rozetek: 2 na grzbiecie po obu stronach ciała, 2 na zadzie, 2 na biodrach. Do tego mogą być 2 po bokach. Świnka rozetkowa występuje we wszystkich odmianach i kombinacjach barwnych.

Angorka

Długowłosa rasa , ale wymaga szczególnej pielęgnacji. Świnkę trzeba codziennie czesać, a co jakiś czas jej futerko należy umyć. Ilość rozetek jak u krótkowłosej rozetki. Występuje we wszystkich kolorach. Powinna ona mieć 3 rozety- po jednej na biodrach i jedna na głowie, która powoduje rośnięcie charakterystycznej grzywki. Ludzie określają jako żywą perukę. Na pierwszy rzut oka nie można rozróżnić przodu od tyłu.

Skinny

Bezwłosa świnka - sierść występuje tylko i wyłącznie w okolicy nosa i w niewielkim stopniu na kończynach.


Podziel się
oceń
20
3

komentarze (1) | dodaj komentarz

Opis

piątek, 26 grudnia 2008 14:43
 • Długość ciała: 22-35 cm
 • Temperatura ciała: 37,4 - 39,5°C
 • Ciężar:samica około 800 gramów, samiec około 1200g
 • Długość ciąży ok. 64-68 dni
 • Liczba młodych 1-4 (zdarzają się liczniejsze mioty)
 • Długość życia około 8 lat.


     Świnka morska dobrze kopie, ale prowadzi naziemny tryb życia; nie potrafi się wspinać na drzewa. Żyje w koloniach, jest aktywna w dzień i w nocy - w ciągu całej doby przesypia ok 4-6     godzin. Okresy wzmożonej aktywności to świt i zmierzch, ze względu na najmniejsze zagrożenie ze strony drapieżników. Świnka morska to roślinożerca - żywi się głównie ziołami, sianem, ewentualnie zbożem, podawanie jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego jest zabronione. Pomimo, że często potrzebne płyny świnka morska czerpie ze spożywanych owoców i warzyw, zawsze powinna mieć dostęp do świeżej wody.

  Świnka morska-rozetka


 • Podziel się
  oceń
  14
  7

  komentarze (4) | dodaj komentarz

  Pochodzenie świnek morskich

  piątek, 26 grudnia 2008 13:46


  Świnka morska pochodzi z Ameryki Południowej, początkowo występowała na terenach Peru, Brazylii i Paragwaju. Została udomowiona przez Inków i rozprzestrzeniona na znaczną część Ameryki Południowej. Do Europy przybyła wraz z pierwszymi odkrywcami i stała się często hodowanym zwierzęciem domowym. W Ameryce Południowej mięso świnki morskiej stanowi przysmak, pieczone świnki podawane są w restauracjach.
  Świnka morska, niegdyś popularne zwierzę laboratoryjne, wykorzystywane w badaniach naukowych, obecnie zastępowana jest przez myszy i szczury, które szybciej się rozmnażają.

                       
                         Świnka morska gładkowłosa
  świnka morska gładka

  Podziel się
  oceń
  36
  2

  komentarze (31) | dodaj komentarz

  Zdjęcia w galeriach.


  środa, 18 października 2017

  Licznik odwiedzin:  47 392  

  Kalendarz

  « październik »
  pn wt śr cz pt sb nd
        01
  02030405060708
  09101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031     

  O naszym blogu

  Dowiesz się tu podstawy i różnych ciekawostek na temat Świnek morskich,jak je karmić itp.

  Głosuj na bloog


  zobacz wyniki

  Wyszukaj

  Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

  Subskrypcja

  Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

  Statystyki

  Odwiedziny: 47392
  Bloog istnieje od: 3219 dni

  Więcej w serwisach WP

  Favore.pl

  Pytamy.pl